وبلاگ بچه های مهندسی شیمی ورودی 88

دانشگاه شهید باهنر کرمان

نیم نگاه به مهندسی شیمی(5)_distillation towers

abas1.jpg

طراحی سینی ها(tray disigns)

هر سینی(plate) به منزله ی یه برج(column) کوچیکه چون که هر کدومشون قسمتی از کار جداسازی(separation) رو انجام میدن.به خاطر همین میشه گفت که سینی(plate) ای بهتر عمل میکنه که درجه ی جداسازی(separation) بیشتری داشته باشند و به طور کلی درجه ی جداسازی(separation) برج(column) به طراحی سینی(plate)ها بستگی داره.سینی(plate)ها بر دو اساس طراحی میشوند.

پخش کردن(distribution) مایع(liquid)، پخش کردن(distribution) کردن بخار(vapour) روی سینی(plate) ها و این به خاطر اینه که پخش(distribution) هر چه بهتر و تماس بیشتر مایع(liquid) و بخار(vapour) باعث جداسازی(separation) بیشتر و بیشتر میشه و بنابراین با تعداد سینی(plate)های کمتری میتونیم به درجه جداسازی(separation) مورد نیاز برسیم و همه ی اینها یعنی اینکه.......صرف انرژی و پول کمتر برای رسیدن به درجه ی جداسازی(separation) مطلوب.

       Spray distributor     Gravity distributor

از این به بعد مطالب کوتاهتر ولی سعی میشه که با کیفیت بالاتر گذاشته بشه.پس:

منتظر نیم نگاه بعدی باشید...

+ نوشته شده در  جمعه 13 اسفند1389ساعت 11:4  توسط عباس رهامی  | 

نیم نگاه به مهندسی شیمی(4)

abas1.jpg

distillation tower

سینیها(trays and plates)

اول از هر چیزی باید اشاره ای بکنم که هر دو واژه ی plate و tray میتونه برای رسوندن مفهوم سینی به کار بره و هر دوشون یه معنی رو میرسونن.

انواع مختلفی از سینیها(plates) وجود دارن که اینجا فقط اون پرکاربردهاش رو نام میبرم و سعی مکنم که به اختصار توضیحی در موردشون بدم.

bubble cap trays(سینیهای در پوشیده)

از اسمش شاید خیلی مفهوم نباشه که این سینی ها(plates/trays) چه شکلی هستن.باید بگم که این شکلی هستن:

Bubble capBubble cap trayبرای هر سوراخ(hole) سینی(plate)(یادتونه که هر سینی چندین سوراخ داره که از طریق اونها بخار از سینی پایینی وارد سینی بالایی میشود)یه دودکش(chimney) یا بالابرنده(riser) قرار داره و روی هر کدوم یه درپوش(cap) هست که روی اون سواره پس از پایین همونطوری که در شکل میبیند فضای کافی برای رد شدن بخار(vapour) وجود داره.بخار(vapour) که از سینی(plate) پایینی وارد دودکش(chimney) میشه میخورده به درپوش(cap) و درپوش(cap) هم اون رو به طرف پایین هدایت میکنه و در نهایت اینکه بخار(vapour) از بین مایع(liquid) که در روی سینی(plate) قرار داره میجوشه(bubling) و خارج میشه و میره که بره به طرف سینی(plate) بالایی و دوباره روز از نو و روزی از نو... .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 2 اسفند1389ساعت 12:29  توسط عباس رهامی  | 

نیم نگاه به مهندسی شیمی(3)


abas1.jpg


بعد از آشنایی با انواع برجها و سینی ها حالا به بررسی دقیق تر برجهای تقطیر و نحوه ی عملکردشون میپردازیم:

لوازم و دستگاهای مربوط به برجهای تقطیر(distillation columns)

توی برجهای تقطیر یه سری اجزا اصلی داریم که اونها خودشون از اجزای مختلفی تشکیل شدن که هم برای انتقال جرم(material transfer) و هم برای انتقال حرارت(heat transfer) استفاده میشن.

اجزای اصلی اینها هستن:

_پوسته ی افقی که جداسازی(separation)روی اون انجام میشه

_اجزای داخلی مثل سینی ها(trays/plates) ، پکینگها(packings)(ترجمه نداره.اسمش همینه!)

که به جداسازی(separation) کمک میکنن

_یه دیگ بخار(boiler) کمکی که انرژی لازم برای بخار کردن سیال رو تامین کنه

_و خوب در مقابل بیلر(boiler) یه کندانسور(conansor) که بخار خورجی رو سرد کنه و تبدیل به

مایع بشه


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 22 بهمن1389ساعت 13:20  توسط عباس رهامی  | 

نیم نگاه به مهندسی شیمی(2)

در پست قبلی ملزومات و اطلاعات پایه ای در مورد برج تقطیر داده شد.در این پست آشنایی با مباحث پایه دنبال خواهد شد.ابتدا مختصری در مورد هر بخش توضیح داده میشود و در صورت وجود زیر شاخه ها و ... در پستهای بعدی به آن میپردازیم.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

چند نوع برج تقطیر داریم که انواعشون اینها هستند:

برجهای تقطیر با سینی های کلاهک دار-برحهای تقطیر با سینی ها ی مشبک-برجهای تقطیر با سینی ها ی دریچه ای

اما یادمون نره که همه ی برجها لزوما سینی دار نیستند.یک نمونه از اون برجهای تقطیر انباشته هستند که در ادامه هم در موردشون توضیح خواهم داد و هم مقایسه ای بین این نوع برج با نوع سینی دار اون انجام میدم.

برجهای تقطیر با سینیهای کلاهک دار:

اول از همه باید بدونیم که تعدا سینی هایی که در برج قرار میگیره به نوع ماده و شدت انتقال جرم بستگی داره.در طراحی برج تقطیر تعداد سینی ها و قطر برج و فاصله ی سینی ها از همدیگه و ... در تفکیک موثر هستند.هر سینی در واقع نماینده ی یک مرحله از عملیات تفکیک هست.برای اینکه انتقال جرم بین فاز مایع و بخار به بیشترین حد خودش برسه باید کاری بکنیم که زمان ماند و تماس دو فاز به بیشترین مقدار خودش برسه.

برجهای تقطیر با سینی ها ی مشبک:

همونطوری که از اسم اون پیداست این سینی از تعداد زیادی سوراخ یا شبکه تشکیل شده.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 9 بهمن1389ساعت 9:27  توسط عباس رهامی  | 

دید بهتر ،مهندس شیمی برتر(1)

 

معرفی طرح:در این طرح مباحث و اصطلاحات و اطلاعات ضروری برای مهندسی شیمی مورد بررسی و تحلیل قرار میگیره و سعی میشه که اطلاعات مختصر و مفیدی در اختیار خواننده قرار بده.

(این طرح بر مبنای ترجمه ی متون زبان اصلی میباشد.بنابراین از بروز خطای احتمالی در ترجمه از شما عذرخواهی میکنم)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

Distillation

مقدمه

تعریف تقطیر:یه پروسس که در طی اون یه مایع یا بخار مخلوط از دو یا چند ماده با دادن و یا گرفتن گرما از هم جدا و به اجزایی که از آن ترکیب شده بودند با خلوص مطلوب تجزیه میشن.

تقطیر بر اساس این قانون انجام میشه که  بخار مخلوط تبخیر شده از موادی که نقطه ی جوش پایین تری دارند غنی تر است.

بنابراین وقتی که بخار سرد و متراکم میشه مایع متراکم مقدار جزء فرار بیشتری رو در خودش جای خواهد داد د حالی که همزمان با آن مخلوط اصلی مقدار کمتری ماده ی فرار رو در میتونه در خودش ذخیره کنه.

یه برج تقطیر برای رسیدن به این جداسازی طراحی شده.

oil refining

اگرچه مردم طالاعات و دیدگاه خوبی از اینکه یه برج تقطیر چیه دارن ولی به نظر میرسه که جنبه های مهمی در دیدگاه نسبت به آنها فراموش شده:

_تقطیر رایج ترین تکنینک جداسازی هست

_این عمل مقدار خیلی زیادی انرژی که الزامی هست برای مراحل سرد کردن و مراحل گرم کردن مصرف میکند

_این عمل بیش از 50% در کاهش هزینه های عملیاتی کارخانه تاثیر دارد.

_بهترین راه برای کاهش هزینه های مراحل و عملیات موجود بهبود بخشیدن به بازده آنها است که از طریق بینه سازی و کنترل فرآیندها محقق میشه.برای رسیدن به چنین پیشرفتی در کار و بهینه ساری اطلاع و فهم کامل از اصول تقطیر و اینکه چطور سیستم تقطیر طراحی شده ضروریه.

به هین منظور اینجا توضیحاتی در مورد آن میدهیم به منظور آشنایی بیشتر شما با اصطلاحات و واژگان مربوطه و همنیطور برای اینکه اطلاعات خیلی مهم و پایه ای در این زمینه در اختیار شما قرار داده باشیم.

انواع ستونهای تقطیر

ستونهای تقطیر بسیار متفاوتی وجود دارد که هر کدام برای نوع خاصی از عملکرد و شیوه برای جداسازی طراحی شده اند و طراحی هر کدام با دیگری متفاوت است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 13 آذر1389ساعت 2:48  توسط عباس رهامی  |